Prof. Dr. Hayrettin İVGİN

Prof. Dr. Hayrettin İVGİN
ISCABO Türk Dili ve Edebiyatı Kurulu Bölüm Başkanı

Ben 1943 yılında Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğdum. İlk ve ortaokulu bu ilçede okudum. 1961 yılında Kuleli Askerî Lisesini bitirdim.  Ankara Kara Harp Okulu son sınıfından 20-21 Mayıs olayları nedeniyle 1963 yılında ayrıldım. Gazi Eğitim Enstitüsünün Edebiyat Bölümünden 1967 yılında mezun oldum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1991 yılında lisans tamamladım. İngiltere-Buckinghamshire’de faaliyetini sürdüren The Open University International Extension College’de uzaktan ve yaygın eğitim konusunda öğrenim gördüm (1975). Türkiye’de ilk Eğitim Teknoloğu ünvanını alıp uzaktan eğitim ve eğitim teknolojileri konusunda bu ünvanla görev yapan onbeş kişiden biri oldum.

Sungurlu Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği ve Müdür Başyardımcılığı, Hereke Ortaokulu ve Lisesinde Müdürlük yaptım (1967-1974). Milli eğitim Bakanlığında Mektupla Öğretim Merkezi (MÖM), Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu (YAYKUR), Mektupla Öğretim Okulu ve Açık Yüksek Okul gibi kurumlarda öğretmenlik, müdür yardımcılığı, müdürlük, şube müdürlüğü, daire başkan yardımcılığı ve daire başkanlıkları görevlerinde bulundum. (1974-1979)

Kültür Bakanlığı Milli Folklor Araştırma Dairesi (MİFAD) Başkan Yardımcılığı, APK Kurulu Daire Başkanlığı, HAGEM Daire Başkanlığı gibi üst düzey görevler yaptım. Çok çeşitli ve her dereceli okullarda, yüksek okullarda, üniversitelerde öğretmenlik, öğretim görevliliklerinde bulundum. Bürokrasiden 1993’de emekli olduktan sonra Lefke Avrupa Üniversitesinde görev aldım. Görev yaptığım her dereceli okullarda Türkçe, edebiyat, halk bilimi, musiki tarihi, edebiyat tarihi, halk edebiyatı gibi dersler okuttum.

Yayımlanmış 67 kitabım 4000’ne yaklaşan araştırma yazım ve makalelerim bulunuyor. Bunların en az 500 tanesi bilimsel çalışma ürünüdür.

 

1994 yılında Ankara’da kurulan, benim de kurucusu olduğum Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti. adlı şirket bulunuyor. 27 yıldır önemli kültürel etkinlikler yapan, bünyesinde Uluslararası Kültür Ajans Yayınları bulunan bu kuruluş şimdiye kadar 1000’nin üzerinde kitap yayımladı. Bu kuruluşun ayrıca Nadir Kitap’ta “Kültür-Edebiyat” mağazası bulunuyor. Bu mağazanın sitesinde 40.000’e yakın kitap bulunuyor. Rahmetli oğlum Erhan İvgin vefat ettikten sonra, Kültür Ajans’ın 4 yıldır müdürlüğünü yürütüyorum. Bu kuruluşun bünyesinde dergiler de yayımlanıyor. Ben çıkardığımız 4 derginin sahibi durumdayım.

Kültür Çağlayanı dergisi 12 yıldır iki ay da bir yayımlanan dergidir. 2021 Temmuz ayı itibariyle 68. sayısı yayımlandı. Halk bilimi, şiir, halk edebiyatı, sanat konularında yazıların yer aldığı popüler bir dergidir. 

Çıkardığımız diğer üç dergi, uluslararası hakemli sosyal bilimler dergisidir. Karadeniz dergisi 3 ayda bir yayımlanmaktadır. 14 yıldır yayın hayatını sürdürüyor. Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde bilimsel yazıların yer aldığı bir dergidir. Temmuz 2021 ayı itibariyle 52. sayısı yayımlandı.

Kültür Evreni dergisi ise 13 yıldır yayımlanmaktadır. Bu dergi de hakemli uluslararası sosyal bilimler dergisidir. Yılda 4 sayı yayımlanmaktadır. Türkçe, İngilizce, Rusça dillerinde, Türkçenin bütün lehçelerinde ve alfabesiyle çıkmaktadır. Temmuz 2021 ayı itibariyle 42.sayısı gün yüzü gördü.

Bilimsel Eksen dergisi 11 yıldır yayın hayatındadır. Temmuz 2021 ayı itibariyle 33. sayısı yayımlandı. Yılda 3 sayı çıkmaktadır. Türkçe, İngilizce, Rusça ve Türkçenin bütün lehçelerinde ve alfabesiyle yayımlanmaktadır.  Uluslararası Hakemli Sosyal bilimler dergisidir. Akademik dergiler aralıksız ve periyoduna uygun yayımlarını devam ettiriyoruz.

Ben bu sıralar, bu dergilerin editörlüğünü de yapıyor ve yayın hayatlarını sürdürmesini sağlıyorum.