Av. İbrahim TAŞDEMİR

Av. İbrahim TAŞDEMİR

ISCABO Medya ve İletişim Kurulu Bölüm Başkanı
(Detaylı bilgi için buraya tıklayınız!...)


Ağrı Diyadin doğdu. İlkokul ve Ortaokulu Ağrı'da, liseyi Van Atatürk Lisesi'nde bitirdikten sonra 1967 yılında Ankara hukuk fakültesine kaydoldu. Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1975 yılında Doğubayazıt’ta serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 1983 yılında siyaset hayatına atıldı ve Ağrı milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği döneminde Adalet Komisyonu üyeliği ve partide genel sekreter vekili olarak görev yaptı. Milletvekilliği sonrası kısa bir dönem serbest avukatlık yaptıktan sonra, 1989 yılında noterlik mesleğine intisap etti. Noterlik yaptığı döneminde Adalet Bakanlığında, 1992/94 yılları arasında bakan danışmanı olarak görev yaptı. Türkiye Noterler Birliği yönetim kurulu üyeliği ve emekli olduktan sonra da Noterler Birliği Vakfı'nın yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak çalıştı.
Bu arada Ankara Hukuk Fakültesi ile Adalet Yüksek Okulunda bir süre, avukatlık hukuku ve noterlik hukuku derslerini okuttu.

Şu sıralar neler yapıyorsunuz?

Halen Ankara barosuna kayıtlı olarak, avukatlık görevini sürdürüyorum. Bunun dışında çeşitli meslek grupları ile birlikte, aktif olarak sosyal ve kültürel hayatın içinde yer almaya çalışıyorum. Parlamenterler Kültür ve Müzik Derneği'nin yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Dernek olarak hangi faaliyetleri yapıyorsunuz?
 

Derneğimizin temel faaliyet alanı, geçmişten bugüne kadar siyaset alanında görev almış isimlerin müzik, sanat ve edebiyatla olan ilişkilerini araştırmak, bilinmeyen yönlerini su yüzüne çıkarmak ve topluma siyasetçilerin sanatsal özellikleri hakkında bilgi sunmaktır. Bugün Türk sanat müziğine baktığımızda, geçmişte siyaset yapan çok sayıda, şair ve bestekârın eser verdiğini görürsünüz.
Osmanlı devlet hayatında müzik şiir ve edebiyatın oldukça önemli bir yeri vardır. Nitekim Osmanlı padişahlarından 3. Murat, 3.Selim, Sultan Abdülaziz, 5 Murat ve 6. Mehmet gibi birçok padişahın müzikle ilgilendiğini ve bu alanda eserler ürettiklerini biliyoruz. Cumhuriyet döneminde Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Şükrü Şenozan, Kemalettin Kamu, Behçet Kemal Çağlar ve yakın tarihte Necip Mirkelamoğlu, Rüştü Şardağ,
günümüzde ise Zülfü Livaneli, Arif Sağ. Mustafa Kul, Tolga Çandar, Ali Coşkun, Mehmet Yazar gibi, pek çok sayıda müziğimize hizmet eden siyasetçinin  olduğunu görüyoruz.
Bizim amacımız bir yandan geçmişte müziğimize ve sanat hayatımıza emek ve gönül veren siyasetçilerin eserlerini tanıtmak, bu konuda farkındalık yaratıp, toplumun onlara ilişkin bilgi sahibi olmasını sağlamak ve günümüzde de sanatla uğraşan siyasetçileri, bir yandan teşvik edip bu alanda daha fazla yol almalarını sağlamak, bir yandan da bu arkadaşlarımızın kültür ve sanat dünyası ile iletişimlerini geliştirmektir.
Maalesef politikacılar, toplum zihninde incelikten, duygusallıktan ve estetik anlayışından uzak; hoyrat ve maddesel dünyada yaşayan kişiler olarak konumlanmış durumdalar. Biz halkımıza, siyasetçilerin arasında da sanatla, edebiyatla ve müzikle uğraşan naif insanların var olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.